A+ A A-

YILLIK ÜCRETLİ İZİN SIRASINDA İSTİRAHAT RAPORU ALINIRSA NE OLUR?

28 Ekim 2016 günü Hürriyet Gazetesi internet sitesinden bir haber, bu haber çalışana devrim niteliğinde olarak verildi.

“Avrupa Birliği bünyesindeki en yüksek mahkeme olma özelliği taşıyan Avrupa Adalet Divanı kararına göre AB sınırları içinde, ofiste değil de sahada çalışılan işlerde işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak. Ayrıca, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izin olarak sayılmayacak. Kararların ortaya çıkmasındaki temel sebep ise İspanya’daki bir güvenlik sistemi şirketi ile çalışanı arasında geçen bir dava.”

Bu karar (tam metnini henüz bilmiyoruz) bizi ne kadar etkiler. Bugün yıllık izin konusuna değineceğiz.

4857 sayılı Kanunun 56/4’ncü maddesinde, “İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.” Hükmü bulunmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşan çalışan işvereni haberdar etmeli ve raporlu olduğu süreyi daha sonra yıllık izin olarak kullanmalıdır.

9. HD. 2006/12403 E. 2006/34606 K. 26.12.2006 sayılı Kararında Yargıtay da dolaylı olarak konuya değinmekte, yıllık izinde raporlu olan bir kişinin iş sözleşmesinin devamsızlık halinde feshi ile ilgili olarak ilgili mahkemeden rapor süresini belirlemeden karar vermemesini istemektedir.

 

Bizim mevzuatımızda bu konu oturmuş konulardan biridir.

Son DüzenlenmePazartesi, 31 Ekim 2016 11:00

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.